Vicor Corporation V300C2C50BG3
V300C2C50BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V300C2C50BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W
Datasheet Download
V300C2C50BG3.pdf
Availability of V300C2C50BG3
QUANTITY
V300C2C50BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C2C50BG3
Internal Part NumberEIS-V300C2C50BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency73.9%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C2C50BG3
Related LinksV300C2, V300C2C50BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C2C50BG3 Details Description
Related parts for V300C2C50BG3
IC BUS BUFF TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 56KB FLASH 64QFP datasheet.pdf
CONTROL RELAY PHASE 3X480VAC DIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
28+28 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
MICRO 51C S 18" WHT JACKS datasheet.pdf
CAP CER 2PF 50V NPO 0402 datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf