Vicor Corporation V300C36H150BG
V300C36H150BG picture photo
Mfg. Part Number
V300C36H150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V300C36H150BG.pdf
Availability of V300C36H150BG
QUANTITY
V300C36H150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C36H150BG
Internal Part NumberEIS-V300C36H150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C36H150BG
Related LinksV300C3, V300C36H150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C36H150BG Details Description
Related parts for V300C36H150BG
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 562 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP CER 9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
FERRITES datasheet.pdf
DIODE ARRAY 60V 10A TO220AB datasheet.pdf