Vicor Corporation V300C3V3E50BN
V300C3V3E50BN picture photo
Mfg. Part Number
V300C3V3E50BN
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V300C3V3E50BN.pdf
Availability of V300C3V3E50BN
QUANTITY
V300C3V3E50BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C3V3E50BN
Internal Part NumberEIS-V300C3V3E50BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency77.7%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C3V3E50BN
Related LinksV300C3, V300C3V3E50BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C3V3E50BN Details Description
Related parts for V300C3V3E50BN
CONN RECEPT BOX MNT 16POS W/SOCK datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS .100" T/H GLD datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN RECPT SFP+ 20POS R/A SMT datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 26POS GOLD datasheet.pdf
RES 3 OHM 2W 1% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
FAN AXIAL 254X89MM 230VAC datasheet.pdf