Vicor Corporation V300C3V3M50BG
V300C3V3M50BG picture photo
Mfg. Part Number
V300C3V3M50BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V300C3V3M50BG.pdf
Availability of V300C3V3M50BG
QUANTITY
V300C3V3M50BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C3V3M50BG
Internal Part NumberEIS-V300C3V3M50BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency77.7%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C3V3M50BG
Related LinksV300C3, V300C3V3M50BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C3V3M50BG Details Description
Related parts for V300C3V3M50BG
CARDEDGE 20POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
IC SNGL DIFF COMPARATOR SOT23-5 datasheet.pdf
CONN TERM SIAMEZE 22-24AWG PIN datasheet.pdf
CABLE 3POS M8 SOCKET-WIRE 5M datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN TNC JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC MEMS 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf