Vicor Corporation V300C48C75BL3
V300C48C75BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V300C48C75BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W
Datasheet Download
V300C48C75BL3.pdf
Availability of V300C48C75BL3
QUANTITY
V300C48C75BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C48C75BL3
Internal Part NumberEIS-V300C48C75BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.56A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C48C75BL3
Related LinksV300C4, V300C48C75BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C48C75BL3 Details Description
Related parts for V300C48C75BL3
SWITCH TOGGLE SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 7POS SMD R/A datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL RCPT JAM NUT datasheet.pdf
MODULE EVAL FOR TLV1333P-171 datasheet.pdf
IC FPGA 322 I/O 484UBGA datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
MICRO 9C P 120" YEL JACKP NI datasheet.pdf