Vicor Corporation V300C48E150B
V300C48E150B picture photo
Mfg. Part Number
V300C48E150B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V300C48E150B.pdf
Availability of V300C48E150B
QUANTITY
V300C48E150B Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C48E150B
Internal Part NumberEIS-V300C48E150B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C48E150B
Related LinksV300C4, V300C48E150B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C48E150B Details Description
Related parts for V300C48E150B
Crystal 24.0000MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/8-27NPT 1-5V datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 5.3PF 50V T2H 0402 datasheet.pdf
SWITCH LIMIT DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf
CABLE 6COND 18AWG RED 2500' datasheet.pdf
LI2000 THERM TAPE 150X150X0.25MM datasheet.pdf
RES 365 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf