Vicor Corporation V300C48E150BS3
V300C48E150BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V300C48E150BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V300C48E150BS3.pdf
Availability of V300C48E150BS3
QUANTITY
V300C48E150BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C48E150BS3
Internal Part NumberEIS-V300C48E150BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C48E150BS3
Related LinksV300C48, V300C48E150BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C48E150BS3 Details Description
Related parts for V300C48E150BS3
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 20% 2312 datasheet.pdf