Vicor Corporation V300C48E75B
V300C48E75B picture photo
Mfg. Part Number
V300C48E75B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W
Datasheet Download
V300C48E75B.pdf
Availability of V300C48E75B
QUANTITY
V300C48E75B Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C48E75B
Internal Part NumberEIS-V300C48E75B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.56A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C48E75B
Related LinksV300C, V300C48E75B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C48E75B Details Description
Related parts for V300C48E75B
CAP CER 2200PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 60KB FLASH 64VQFN datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS R/A .100 TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CABLE R/A 3POS FEMALE-FEMALE 4M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT RA datasheet.pdf