Vicor Corporation V300C5H100B2
V300C5H100B2 picture photo
Mfg. Part Number
V300C5H100B2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
V300C5H100B2.pdf
Availability of V300C5H100B2
QUANTITY
V300C5H100B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C5H100B2
Internal Part NumberEIS-V300C5H100B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency81.5%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C5H100B2
Related LinksV300C5, V300C5H100B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C5H100B2 Details Description
Related parts for V300C5H100B2
IC BUFF TRI-ST HEX N-INV 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
METRAL STD SIG HDR 2MOD 8ROW XPF datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
EMI FILTER 250VAC 3A SCREW TERM datasheet.pdf
CABLE SERVOMOTOR FOR CNB 5M datasheet.pdf
AOC SFP+ 10G 1CH PLEN OM2+ 60M datasheet.pdf
CAP CER 9PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf