Vicor Corporation V300C8C100B2
V300C8C100B2 picture photo
Mfg. Part Number
V300C8C100B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W
Datasheet Download
V300C8C100B2.pdf
Availability of V300C8C100B2
QUANTITY
V300C8C100B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C8C100B2
Internal Part NumberEIS-V300C8C100B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency82.3%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C8C100B2
Related LinksV300C8, V300C8C100B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C8C100B2 Details Description
Related parts for V300C8C100B2
CONN HEADER VERT .050 40POS 30AU datasheet.pdf
CARD EDGE 48POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RES 1.65M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 1200MM X 1250 datasheet.pdf
FIXED IND 910NH 270MA 2.05 OHM datasheet.pdf
RES SMD 15.8K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf