Vicor Corporation V300C8E100BN3
V300C8E100BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V300C8E100BN3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W
Datasheet Download
V300C8E100BN3.pdf
Availability of V300C8E100BN3
QUANTITY
V300C8E100BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C8E100BN3
Internal Part NumberEIS-V300C8E100BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency82.3%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C8E100BN3
Related LinksV300C8, V300C8E100BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C8E100BN3 Details Description
Related parts for V300C8E100BN3
FUSE HLDR BLADE 125V 15A PNL MNT datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.42K OHM 1% 10W datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 16TSSOP datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 100POS DR LOW datasheet.pdf
LENS ROUND 1 POS 18.86MM D 4.66M datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf