Littelfuse V300LA10
V300LA10 picture photo
Mfg. Part Number
V300LA10
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 420V 2.5KA DISC 10MM
Datasheet Download
V300LA10.pdf
Availability of V300LA10
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
V300LA10 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300LA10
Internal Part NumberEIS-V300LA10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLA
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)423V
Varistor Voltage (Typ)470V
Varistor Voltage (Max)517V
Current - Surge2.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts300VAC
Maximum DC Volts405VDC
Energy46J
Package / CaseDisc 10mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300LA10
Related LinksV300, V300LA10 Datasheet, Littelfuse Distributor
V300LA10 Details Description
Related parts for V300LA10
Crystal 4.433619MHz 30ppm 18pF 150 Ohm -10°C - 60°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
INSTALL TOOL ORANGE FOR SHR SER datasheet.pdf
CARDEDGE 56POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
THYRISTOR 220V 100A SMB datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 13.59MM datasheet.pdf
RES 28.7 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
PNL MNT 12V BLUE 3MM datasheet.pdf