Vishay Semiconductor/Diodes Division V30120SG-E3/4W
V30120SG-E3/4W picture photo
Mfg. Part Number
V30120SG-E3/4W
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 120V 30A TO220AB
Datasheet Download
V30120SG-E3/4W.pdf
Availability of V30120SG-E3/4W
QUANTITY
V30120SG-E3/4W Order Process
Ship out your order
Specifications of V30120SG-E3/4W
Internal Part NumberEIS-V30120SG-E3/4W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTrench MOS Barrier Schottky Rectifiers
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesTMBS®
PackagingTube
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)120V
Current - Average Rectified (Io)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.28V @ 30A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 120V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V30120SG-E3/4W
Related LinksV30120S, V30120SG-E3/4W Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
V30120SG-E3/4W Details Description
Related parts for V30120SG-E3/4W
IC 16-BIT AUDIO DAC 16-DIP datasheet.pdf
TORX KEY WING HANDLE T20 3.15" datasheet.pdf
RES SMD 1.27KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADR 16POS .100" T/H R/A datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 0.39UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf