Littelfuse V36ZA80PX10
V36ZA80PX10 picture photo
Mfg. Part Number
V36ZA80PX10
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 32V 2KA DISC 20MM
Datasheet Download
V36ZA80PX10.pdf
Availability of V36ZA80PX10
QUANTITY
V36ZA80PX10 Order Process
Ship out your order
Specifications of V36ZA80PX10
Internal Part NumberEIS-V36ZA80PX10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZA
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)32.4V
Varistor Voltage (Typ)36V
Varistor Voltage (Max)39.6V
Current - Surge2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts23VAC
Maximum DC Volts28VDC
Energy160J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V36ZA80PX10
Related LinksV36ZA, V36ZA80PX10 Datasheet, Littelfuse Distributor
V36ZA80PX10 Details Description
Related parts for V36ZA80PX10
CONN RECEPT BOX MNT 22POS W/SOCK datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
PATCHCORD TWIN 3-COND 6.0FT datasheet.pdf
IC DAC 8BIT OCTAL 24-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 23POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
CBL 1COND 22AWG 600V WHITE SHLD datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
SLIDELOCK D-SUB 50POS datasheet.pdf