Vicor Corporation V375A12C400BS
V375A12C400BS picture photo
Mfg. Part Number
V375A12C400BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W
Datasheet Download
V375A12C400BS.pdf
Availability of V375A12C400BS
QUANTITY
V375A12C400BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A12C400BS
Internal Part NumberEIS-V375A12C400BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.6%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A12C400BS
Related LinksV375A1, V375A12C400BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A12C400BS Details Description
Related parts for V375A12C400BS
CONN RECEPT IDT 16POS 1.27MM TIN datasheet.pdf
CARDEDGE 6POS .156 BLACK datasheet.pdf
PF MALE SIGNAL LCP 12MM datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CABLE ASSEMBLY FLAT 0.101M 30AWG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 27.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC RECEIVER DTMF 50DB 18SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.6 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf