Vicor Corporation V375A15C600BG
V375A15C600BG picture photo
Mfg. Part Number
V375A15C600BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 600W
Datasheet Download
V375A15C600BG.pdf
Availability of V375A15C600BG
QUANTITY
V375A15C600BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A15C600BG
Internal Part NumberEIS-V375A15C600BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A15C600BG
Related LinksV375A1, V375A15C600BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A15C600BG Details Description
Related parts for V375A15C600BG
FIXED IND 68MH 12MA 580 OHM TH datasheet.pdf