Vicor Corporation V375A15M600BG
V375A15M600BG picture photo
Mfg. Part Number
V375A15M600BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 600W
Datasheet Download
V375A15M600BG.pdf
Availability of V375A15M600BG
QUANTITY
V375A15M600BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A15M600BG
Internal Part NumberEIS-V375A15M600BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A15M600BG
Related LinksV375A1, V375A15M600BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A15M600BG Details Description
Related parts for V375A15M600BG
IC OPAMP GP 1.8MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 3W MONO 9-DSBGA datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 24POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
LED MT VERT 0.360" 2LD NYL WH datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
ELECTRONIC HOUSING datasheet.pdf
CONN HEADER 27POS .100" GOLD datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT SKT datasheet.pdf