Vicor Corporation V375A24E400BL3
V375A24E400BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A24E400BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V375A24E400BL3.pdf
Availability of V375A24E400BL3
QUANTITY
V375A24E400BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A24E400BL3
Internal Part NumberEIS-V375A24E400BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A24E400BL3
Related LinksV375A24, V375A24E400BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A24E400BL3 Details Description
Related parts for V375A24E400BL3
RELAY SSR 120VAC .6A 8-SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
KRIMPING DIE ATP-AA-510-E1 datasheet.pdf
RES 51K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P6C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CTV 55C 55#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
26500 3C 2#16 1#8 SKT RECP datasheet.pdf
5500UF 40V 35X105 85C ST datasheet.pdf