Vicor Corporation V375A28H400BN
V375A28H400BN picture photo
Mfg. Part Number
V375A28H400BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W
Datasheet Download
V375A28H400BN.pdf
Availability of V375A28H400BN
QUANTITY
V375A28H400BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A28H400BN
Internal Part NumberEIS-V375A28H400BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.29A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A28H400BN
Related LinksV375A2, V375A28H400BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A28H400BN Details Description
Related parts for V375A28H400BN
IC DAC 16BIT 1CH LP 16-TSSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 8A ITO220AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.43 OHM 1% 5W datasheet.pdf
WASHER SHOULDER M3.5 NYLON datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 120MA 6.9 OHM SMD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB datasheet.pdf
LASER DIODE datasheet.pdf
RES SMD 46.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf