Vicor Corporation V375A32E600BN
V375A32E600BN picture photo
Mfg. Part Number
V375A32E600BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 32V 600W
Datasheet Download
V375A32E600BN.pdf
Availability of V375A32E600BN
QUANTITY
V375A32E600BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A32E600BN
Internal Part NumberEIS-V375A32E600BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 132V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)18.75A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.1%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A32E600BN
Related LinksV375A3, V375A32E600BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A32E600BN Details Description
Related parts for V375A32E600BN
IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 16A TO220-2L datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.2A 8SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V datasheet.pdf
IC PWR MNGMNT CDMA 49-USMDXT datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 135MA 5.5 OHM SMD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 40W datasheet.pdf
Connector Socket 23 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf