Vicor Corporation V375A36H600BL3
V375A36H600BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A36H600BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 600W
Datasheet Download
V375A36H600BL3.pdf
Availability of V375A36H600BL3
QUANTITY
V375A36H600BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A36H600BL3
Internal Part NumberEIS-V375A36H600BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A36H600BL3
Related LinksV375A36, V375A36H600BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A36H600BL3 Details Description
Related parts for V375A36H600BL3
CONN RECEPT PIN .015-.022" .400" datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 1A 277VAC 50VDC datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 50V 10% 1507 datasheet.pdf
CAP CER 62PF 1KV NP0 1210 datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS R/A CRIMP SKT datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 5% 3/4W 1210 datasheet.pdf
FERRITE CHIP 120 OHM 800MA 0805 datasheet.pdf
MICRO 15 F 8" YEL JACKS datasheet.pdf