Vicor Corporation V375A36M400B
V375A36M400B picture photo
Mfg. Part Number
V375A36M400B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V375A36M400B.pdf
Availability of V375A36M400B
QUANTITY
V375A36M400B Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A36M400B
Internal Part NumberEIS-V375A36M400B
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A36M400B
Related LinksV375A3, V375A36M400B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A36M400B Details Description
Related parts for V375A36M400B
CAP FILM 0.047UF 2% 100VDC 2416 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 5% 0.4W 0805 datasheet.pdf
VARISTOR 558V 800A DISC 5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM SOT25 datasheet.pdf
50 MHz to 3.5 GHz, 45 dB RF Detector IC datasheet.pdf