Vicor Corporation V375A3V3H264BN2
V375A3V3H264BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V375A3V3H264BN2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V375A3V3H264BN2.pdf
Availability of V375A3V3H264BN2
QUANTITY
V375A3V3H264BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A3V3H264BN2
Internal Part NumberEIS-V375A3V3H264BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency81.5%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A3V3H264BN2
Related LinksV375A3V, V375A3V3H264BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A3V3H264BN2 Details Description
Related parts for V375A3V3H264BN2
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-SOIC datasheet.pdf
IC SHIFT REG PIN/P-OUT 16SO datasheet.pdf
CAP MICA 130PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP TACTILE ROUND NATURAL datasheet.pdf
FIXED IND 25MH 65MA 82 OHM TH datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 70NS 48LFBGA datasheet.pdf
TV 18C 14#22D 4#8(TWIN) PIN RE datasheet.pdf
2-Channel, 2.35 V to 5.25 V, 1 MSPS, 10-/12-Bit ADCs IC datasheet.pdf