Vicor Corporation V375A3V3H264BN2
V375A3V3H264BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V375A3V3H264BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V375A3V3H264BN2.pdf
Availability of V375A3V3H264BN2
QUANTITY
V375A3V3H264BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A3V3H264BN2
Internal Part NumberEIS-V375A3V3H264BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency81.5%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A3V3H264BN2
Related LinksV375A3V, V375A3V3H264BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A3V3H264BN2 Details Description
Related parts for V375A3V3H264BN2
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX 3-8LINE 16TSSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 48V datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN BUS BAR FOR 7.5MM CONNECTOR datasheet.pdf
0625 PIN-LINE HDR SCRW MACH CONT datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 28POS datasheet.pdf
3/4" X 4" RECTANGLES - 5/PK datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 115VAC TERM datasheet.pdf