Vicor Corporation V375A54H600BG3
V375A54H600BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A54H600BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 54V 600W
Datasheet Download
V375A54H600BG3.pdf
Availability of V375A54H600BG3
QUANTITY
V375A54H600BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A54H600BG3
Internal Part NumberEIS-V375A54H600BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 154V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.6%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A54H600BG3
Related LinksV375A54, V375A54H600BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A54H600BG3 Details Description
Related parts for V375A54H600BG3
CONN RCPT 14POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONTACT SKT 0-2AWG SZ0 CRMP GOLD datasheet.pdf
CUT PUNCH- LEFT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 10K OHM 2W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
28S-12P HPC POWER BLADE-INS datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL 2MM SQUARE 9MM datasheet.pdf