Vicor Corporation V375A5C300BF
V375A5C300BF picture photo
Mfg. Part Number
V375A5C300BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V375A5C300BF.pdf
Availability of V375A5C300BF
QUANTITY
V375A5C300BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A5C300BF
Internal Part NumberEIS-V375A5C300BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency83.3%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A5C300BF
Related LinksV375A5, V375A5C300BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A5C300BF Details Description
Related parts for V375A5C300BF
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 2AG datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 28POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES 309 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE GEN PURPOSE 20A datasheet.pdf