Vicor Corporation V375A5E400BF
V375A5E400BF picture photo
Mfg. Part Number
V375A5E400BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V375A5E400BF.pdf
Availability of V375A5E400BF
QUANTITY
V375A5E400BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A5E400BF
Internal Part NumberEIS-V375A5E400BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A5E400BF
Related LinksV375A5, V375A5E400BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A5E400BF Details Description
Related parts for V375A5E400BF
CONN SPRING CONT 53 POS .197 SMD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 6.3V 20% 1206 datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 0.15 OHM 1% AXL datasheet.pdf
IC DAC 12BIT VOUT W/REF TSOT23-8 datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
ADPT DIP40/PLCC44 NUVOTON/WNBOND datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 16A 8 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 166.6667MHZ 6-CLCC datasheet.pdf