Vicor Corporation V375A8E300BS2
V375A8E300BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V375A8E300BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W
Datasheet Download
V375A8E300BS2.pdf
Availability of V375A8E300BS2
QUANTITY
V375A8E300BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A8E300BS2
Internal Part NumberEIS-V375A8E300BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)37.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency83.1%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A8E300BS2
Related LinksV375A8, V375A8E300BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A8E300BS2 Details Description
Related parts for V375A8E300BS2
RES SMD 453 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC INVERTER HEX SCHMITT 14SOIC datasheet.pdf
CONN TERM BLCK PCB 10.16MM 5POS datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BERGSTIK II SR STRAIGHT RET datasheet.pdf
Connector Receptacle 98 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 35V 20% 2312 datasheet.pdf
CAP CER 430PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
WIRE DEFLECTING BRUSH datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf