Vicor Corporation V375A8M300BS3
V375A8M300BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A8M300BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W
Datasheet Download
V375A8M300BS3.pdf
Availability of V375A8M300BS3
QUANTITY
V375A8M300BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A8M300BS3
Internal Part NumberEIS-V375A8M300BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)37.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency83.1%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A8M300BS3
Related LinksV375A8, V375A8M300BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A8M300BS3 Details Description
Related parts for V375A8M300BS3
RES SMD 9.09KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ENCODER MOD 3CH 512CPR datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP 9POS 1A datasheet.pdf
TVS DIODE 192VWM 309VC AXIAL datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RSSD 15 S INTERFACE datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf