Vicor Corporation V375A8M400BG3
V375A8M400BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A8M400BG3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W
Datasheet Download
V375A8M400BG3.pdf
Availability of V375A8M400BG3
QUANTITY
V375A8M400BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A8M400BG3
Internal Part NumberEIS-V375A8M400BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency82.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A8M400BG3
Related LinksV375A8, V375A8M400BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A8M400BG3 Details Description
Related parts for V375A8M400BG3
IC REG LDO 1.2V 1.5A TO220-3 datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.1UF 16V X5R 0302 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 20 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 3PIN CRIMP datasheet.pdf
POT 50K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf