Vicor Corporation V375A8T400BG3
V375A8T400BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A8T400BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W
Datasheet Download
V375A8T400BG3.pdf
Availability of V375A8T400BG3
QUANTITY
V375A8T400BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A8T400BG3
Internal Part NumberEIS-V375A8T400BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A8T400BG3
Related LinksV375A8, V375A8T400BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A8T400BG3 Details Description
Related parts for V375A8T400BG3
RES SMD 11.3 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 19POS datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 1% 25W PFC10 datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.6KV 85A TO240AA datasheet.pdf
EMITTER UV 395NM 4 X 1A STAR datasheet.pdf