Vicor Corporation V375B12H300BG
V375B12H300BG picture photo
Mfg. Part Number
V375B12H300BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W
Datasheet Download
V375B12H300BG.pdf
Availability of V375B12H300BG
QUANTITY
V375B12H300BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B12H300BG
Internal Part NumberEIS-V375B12H300BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.6%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B12H300BG
Related LinksV375B1, V375B12H300BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B12H300BG Details Description
Related parts for V375B12H300BG
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
CONN ADAPT BNC PLUG TO SMB PLUG datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A SOT23-6 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 52.3 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN ADAPT BNC JACK TO TNC PLUG datasheet.pdf
CABLE TIE/EDGE CLIP 50LB 200MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf