Vicor Corporation V375B15E200BS3
V375B15E200BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V375B15E200BS3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W
Datasheet Download
V375B15E200BS3.pdf
Availability of V375B15E200BS3
QUANTITY
V375B15E200BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B15E200BS3
Internal Part NumberEIS-V375B15E200BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.33A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B15E200BS3
Related LinksV375B15, V375B15E200BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B15E200BS3 Details Description
Related parts for V375B15E200BS3
RES SMD 36.5 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10V 10% 0603 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SO datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
LED MT VERT 0.460" 2LD NYL WH datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 3CIRC .375 datasheet.pdf
BUSS CABLE LIMITER datasheet.pdf
FUSE 12KV 100A 2.5"DIN datasheet.pdf