Yageo RT0603DRE07787RL
RT0603DRE07787RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRE07787RL
Brief Description
RES SMD 787 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRE07787RL.pdf
Availability of RT0603DRE07787RL
QUANTITY
RT0603DRE07787RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRE07787RL
Internal Part NumberEIS-RT0603DRE07787RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)787
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRE07787RL
Related LinksRT0603DR, RT0603DRE07787RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRE07787RL Details Description
Related parts for RT0603DRE07787RL
CONN SOCKET 30-26AWG CRIMP 15AU datasheet.pdf
KIT EVALUATION FOR MAX4090 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZE48 PG36 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
RES 1K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 100W datasheet.pdf