Vicor Corporation V375B28E200BS
V375B28E200BS picture photo
Mfg. Part Number
V375B28E200BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W
Datasheet Download
V375B28E200BS.pdf
Availability of V375B28E200BS
QUANTITY
V375B28E200BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B28E200BS
Internal Part NumberEIS-V375B28E200BS
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.14A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B28E200BS
Related LinksV375B2, V375B28E200BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B28E200BS Details Description
Related parts for V375B28E200BS
IC DAC 10BIT OCTAL W/BUF 16TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM datasheet.pdf
IC MCU ARM 24KB FLASH 32VQFN datasheet.pdf
CAP CER 6.9PF 50V R2H 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 100V BP 0805 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Solder datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 1.25W DO204AL datasheet.pdf