Vicor Corporation V375B36M200BN
V375B36M200BN picture photo
Mfg. Part Number
V375B36M200BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W
Datasheet Download
V375B36M200BN.pdf
Availability of V375B36M200BN
QUANTITY
V375B36M200BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B36M200BN
Internal Part NumberEIS-V375B36M200BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.55A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B36M200BN
Related LinksV375B3, V375B36M200BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B36M200BN Details Description
Related parts for V375B36M200BN
DIODE SCHOTTKY 35V 8A DPAK datasheet.pdf
RES 680 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CARDEDGE MALE 56POS .156 R/A AU datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES 33.0K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 3A 125V datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 40V 7A/5.1A 8SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf