Vicor Corporation V375B36M300BL3
V375B36M300BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V375B36M300BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W
Datasheet Download
V375B36M300BL3.pdf
Availability of V375B36M300BL3
QUANTITY
V375B36M300BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B36M300BL3
Internal Part NumberEIS-V375B36M300BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.9%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B36M300BL3
Related LinksV375B36, V375B36M300BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B36M300BL3 Details Description
Related parts for V375B36M300BL3
RES SMD 470 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf