Vicor Corporation V375B3V3C150BF
V375B3V3C150BF picture photo
Mfg. Part Number
V375B3V3C150BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W
Datasheet Download
V375B3V3C150BF.pdf
Availability of V375B3V3C150BF
QUANTITY
V375B3V3C150BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B3V3C150BF
Internal Part NumberEIS-V375B3V3C150BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)45.45A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B3V3C150BF
Related LinksV375B3V, V375B3V3C150BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B3V3C150BF Details Description
Related parts for V375B3V3C150BF
IC REG LDO 1.2V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 3/8-24UNF 1-5V datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 5% 1.5W 2512 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 32MM datasheet.pdf
RES SMD 3.1K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 16V 20% 1411 datasheet.pdf
IC FPGA 720 I/O 1923FCBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
MKP 0.56UF 5% 2000VDC DRAWING T3 datasheet.pdf