Vicor Corporation V375B3V3H150BL
V375B3V3H150BL picture photo
Mfg. Part Number
V375B3V3H150BL
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W
Datasheet Download
V375B3V3H150BL.pdf
Availability of V375B3V3H150BL
QUANTITY
V375B3V3H150BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B3V3H150BL
Internal Part NumberEIS-V375B3V3H150BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)45.45A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B3V3H150BL
Related LinksV375B3V, V375B3V3H150BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B3V3H150BL Details Description
Related parts for V375B3V3H150BL
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V SL AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 200A WAFER datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1.5KV NP0 1206 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X5R 1206 datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN HEADER IDC SMD 30GOLD datasheet.pdf
RES 120 OHM .3W .1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf