Vicor Corporation V375B3V3T150B
V375B3V3T150B picture photo
Mfg. Part Number
V375B3V3T150B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W
Datasheet Download
V375B3V3T150B.pdf
Availability of V375B3V3T150B
QUANTITY
V375B3V3T150B Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B3V3T150B
Internal Part NumberEIS-V375B3V3T150B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)45.45A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B3V3T150B
Related LinksV375B3, V375B3V3T150B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B3V3T150B Details Description
Related parts for V375B3V3T150B
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
RELAY OPTO HIGH FREQ 80MA 40V datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 14VQFN datasheet.pdf
CAP CER 47PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf