Vicor Corporation V375B48H300B
V375B48H300B picture photo
Mfg. Part Number
V375B48H300B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W
Datasheet Download
V375B48H300B.pdf
Availability of V375B48H300B
QUANTITY
V375B48H300B Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B48H300B
Internal Part NumberEIS-V375B48H300B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B48H300B
Related LinksV375B4, V375B48H300B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B48H300B Details Description
Related parts for V375B48H300B
IC REG LDO 3V 0.1A TSOT23-5 datasheet.pdf
POT SLIDE 1M OHM .2W 30MM datasheet.pdf
IC CIRCUIT TNY PWR RESET SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FUSE HLDR THREAD 125V 15A CHASS datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 15A SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf