Vicor Corporation V375B48T200BF
V375B48T200BF picture photo
Mfg. Part Number
V375B48T200BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W
Datasheet Download
V375B48T200BF.pdf
Availability of V375B48T200BF
QUANTITY
V375B48T200BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B48T200BF
Internal Part NumberEIS-V375B48T200BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B48T200BF
Related LinksV375B4, V375B48T200BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B48T200BF Details Description
Related parts for V375B48T200BF
CONN HEADER RTANG 8POS .100 TIN datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
IC CTRLR BATT CHRGR LI-ION 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
RES 8.06 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 35.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf