Vicor Corporation V375B5M150B2
V375B5M150B2 picture photo
Mfg. Part Number
V375B5M150B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
V375B5M150B2.pdf
Availability of V375B5M150B2
QUANTITY
V375B5M150B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B5M150B2
Internal Part NumberEIS-V375B5M150B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency83.4%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B5M150B2
Related LinksV375B5, V375B5M150B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B5M150B2 Details Description
Related parts for V375B5M150B2
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 20V 9W datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 15POS .156 GRN datasheet.pdf
IC AMP HBT GAAS 2.5GHZ SOT23-5 datasheet.pdf
CONNECTOR datasheet.pdf
TERMINAL SCREW LO PRO PC MNT BLK datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.135" NYLON 28.7MM datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS 3.81MM GREEN datasheet.pdf
CONN HDR 52POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
REGULATOR PRM 48V 500W datasheet.pdf