Vicor Corporation V375B8M200BL
V375B8M200BL picture photo
Mfg. Part Number
V375B8M200BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V375B8M200BL.pdf
Availability of V375B8M200BL
QUANTITY
V375B8M200BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B8M200BL
Internal Part NumberEIS-V375B8M200BL
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84.2%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B8M200BL
Related LinksV375B8, V375B8M200BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B8M200BL Details Description
Related parts for V375B8M200BL
RES SMD 95.3 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK ISO CM 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FILTER BANDPASS 2.4GHZ BLUETOOTH datasheet.pdf
IC AMP LNA GPS W/FILTER 12MCOB datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADF5000 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 9PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.6M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TV 22C 22#22D PIN RECP datasheet.pdf
CAP CER 2.9PF 25V NP0 008004 datasheet.pdf