Vicor Corporation V375C12E75BS
V375C12E75BS picture photo
Mfg. Part Number
V375C12E75BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W
Datasheet Download
V375C12E75BS.pdf
Availability of V375C12E75BS
QUANTITY
V375C12E75BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C12E75BS
Internal Part NumberEIS-V375C12E75BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.2%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C12E75BS
Related LinksV375C1, V375C12E75BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C12E75BS Details Description
Related parts for V375C12E75BS
IC DETECTOR VOLT 4.4V CMOS 4SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK II SR STRAIGHT RET datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 127K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT PIN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
USE WITH 5MM FLANGELESS LED datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf