Vicor Corporation V375C15E75BG
V375C15E75BG picture photo
Mfg. Part Number
V375C15E75BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W
Datasheet Download
V375C15E75BG.pdf
Availability of V375C15E75BG
QUANTITY
V375C15E75BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C15E75BG
Internal Part NumberEIS-V375C15E75BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.2%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C15E75BG
Related LinksV375C1, V375C15E75BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C15E75BG Details Description
Related parts for V375C15E75BG
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY 15A 250V SCREW datasheet.pdf