Vicor Corporation V375C24C150BS3
V375C24C150BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V375C24C150BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V375C24C150BS3.pdf
Availability of V375C24C150BS3
QUANTITY
V375C24C150BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C24C150BS3
Internal Part NumberEIS-V375C24C150BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C24C150BS3
Related LinksV375C24, V375C24C150BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C24C150BS3 Details Description
Related parts for V375C24C150BS3
CONN HEADER .100 SNGL R/A 18POS datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SSR OCMOS FET 170MA 2CH NO 8-SOP datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 68000UH datasheet.pdf
1.27MM HIGH SPEED PLUG VERT datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
STENCIL 4X4MM .5MM datasheet.pdf
CONN MOD JACK 4P4C VERT UNSHLD datasheet.pdf
FFC 1 TYPE A 15 CKTS LGT 30 datasheet.pdf
Crystal 17.2800MHz 30ppm 18pF 30 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC-49S datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf