Vicor Corporation V375C24T150B
V375C24T150B picture photo
Mfg. Part Number
V375C24T150B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V375C24T150B.pdf
Availability of V375C24T150B
QUANTITY
V375C24T150B Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C24T150B
Internal Part NumberEIS-V375C24T150B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C24T150B
Related LinksV375C2, V375C24T150B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C24T150B Details Description
Related parts for V375C24T150B
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-240V datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 13pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
SLOT HINGE DUCT 2X2"X6' LT GRAY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS SKT datasheet.pdf
BRONZE SERV POST CONN #10 SOL-# datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 1.2NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf