Vicor Corporation V375C28H75BN2
V375C28H75BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V375C28H75BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W
Datasheet Download
V375C28H75BN2.pdf
Availability of V375C28H75BN2
QUANTITY
V375C28H75BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C28H75BN2
Internal Part NumberEIS-V375C28H75BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.68A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.6%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C28H75BN2
Related LinksV375C2, V375C28H75BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C28H75BN2 Details Description
Related parts for V375C28H75BN2
DIODE GEN PURP 1.2KV 1A SMB datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf