Vicor Corporation V375C28T75BG
V375C28T75BG picture photo
Mfg. Part Number
V375C28T75BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W
Datasheet Download
V375C28T75BG.pdf
Availability of V375C28T75BG
QUANTITY
V375C28T75BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C28T75BG
Internal Part NumberEIS-V375C28T75BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.68A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.6%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C28T75BG
Related LinksV375C2, V375C28T75BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C28T75BG Details Description
Related parts for V375C28T75BG
CONN IC DIP SOCKET 16POS TIN datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 8K OTP 28SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 770MA 288 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 16TSSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLK 2POS 5.08MM R/A datasheet.pdf
IC FPGA 176 I/O 160PQFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
DIODE 320A 600V M16X1.5 DO9 datasheet.pdf